تبلیغات
Dr.misham - مراقبت از چشم هنگام مطالعه
 در مطالعه های طولانی مدت نیز باید به چشم ها استراحت داد در بیشتر موارد کار نزدیک، چشم را نزدیک بین می کند.

مطالعه های طولانی باعث خشکی چشم می شود. هنگام مطالعه چشم را به یک جا خیره نکنید، بلکه گاهی افق های دورتر و اطراف را نیز نگاه کنید و زاویه دید را تغییر دهید تا چشم دچار خستگی نشود.

 

 ورزش های چشم

این تمرینات هیچ خطری برای چشم ندارد و اگر به مدت چند هفته متوالی انجام دهید، آثار آن را در بهبود بینایی خود درخواهید یافت.
 
*پلک زدن: پلک زدن به عنوان یک راهکار ساده برای تمرکز طولانی تر و تمیز کردن چشم است. کاربران رایانه معمولا عادت به پلک زدن ندارند و اغلب وقتی پای تلویزیون می نشینند پلک نمی زنند. حال به عنوان یک تمرین و برای تقویت عضله چشم به مدت چند دقیقه و هر ۴ثانیه یک بار پلک بزنید.
 
سپس سعی کنید به مدت ۲دقیقه پلک نزنید. آیا تفاوت را احساس می کنید؟ وقتی پلک می زنید، چشم ها یک ثانیه کوتاه را در تاریکی تجربه می کنند و همین تاریکی باعث بهبود عملکرد چشم و آمادگی بهتر برای دریافت اطلاعات جدید می شود.
 
*ماساژ با کف دست ها:
 این کار باعث کاهش فشار چشم ها و استراحت دادن به چشم ها می شود. برای این کار چشم ها را ببندید. با کف دست چشم ها را بپوشانید. دست ها را به اندازه ای به چشم نزدیک کنید که بتوانید به راحتی پلک بزنید و فشار زیادی روی ماهیچه چشم وارد نکنید. ۲دقیقه به همین حالت بمانید. با این کار به چشمان خود استراحت می دهید و گرمای دستتان نقش مهمی در کاهش فشار به چشمانتان ایفا می کند. اگر در یک روز پرکار چند دقیقه این کار را انجام دهید، متوجه تاثیر شگفت انگیز آن بر عضله چشم خواهید شد.
 
*عدد هشت: این تمرین باعث افزایش انعطاف پذیری ماهیچه چشم می شود و با این که کار بسیار ساده ای است، بسیار تاثیرگذار است. در فاصله ۷متری خود یک عدد هشت بزرگ انگلیسی را قرار دهید. به مدت چند دقیقه با چشم های خود عدد هشت را که به صورت یک مارپیچ است، دنبال کنید.
 
*دور و نزدیک: 
این تمرین را تقریبا در هر مکانی می توان انجام داد. در یک صندلی راحت بنشینید. انگشت شست خود را در فاصله ۱۰سانتی متری از چشم ها قرار دهید. به انگشت خود نگاه کنید سپس به یک شیء با فاصله دورتر بنگرید. با هر بار تنفس عمیق، زاویه دید خود را تغییر دهید به گونه ای که یک بار به شیء نزدیک و یک بار به شیء دور نگاه کنید. این کار باعث تقویت ماهیچه چشم و بهبود بینایی می شود.

*زوم کردن: روی یک صندلی راحت بنشینید به یک شیء نزدیک متمرکز شوید و سپس چشم ها را به پایین بدوزید. پس از چند دقیقه با تکرار این کار متوجه انعطاف پذیری عضلات چشم خود خواهید شد. این تمرین نیز به تقویت ماهیچه ها و بهبود کارکرد چشم منجر می شود. تاریخ : 1396/07/23 | 10:50 | نویسنده : Abolfazl Atefi | نظرات