تبلیغات
Dr.misham - شش روش مطالعه
1️⃣خواندن همراه با نوشتن: مطالعه فرایندی فعال و پویاست و برای رسیدن به این هدف باید از تمام حواس خود برای درك صحیح مطالب استفاده كرد. باید با چشمان خود مطالب را خواند، در زمان مورد نیاز مطالب را بلند بلند ادا كرد و نكات مهم را یادداشت كرد تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شد و حضوری فعال و همه‌جانبه در یادگیری داشت و هم به موقع  خصوصاً قبل از امتحان، بتوان از روی نوشته‌ها مرور كرد و خیلی سریع مطالب مهم را مجدداً به خاطر سپرد.

2️⃣ خط كشیدن زیر نكات مهم: این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر است ولی روش كاملی برای مطالعه نیست؛ زیرا در این روش بعضی از افراد به جای آن‌كه تمركز و توجه روی یادگیری و درك مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط كشیدن زیر نكات مهم می‌شود. حداقل روش صحیح خط كشیدن زیر نكات مهم به این صورت است كه ابتدا مطالب را بخوانید و مفهوم را كاملاً درك كنید و سپس زیر نكات مهم خط بكشید؛ نه آن‌كه در كتاب به دنبال نكات مهم بگردید تا زیر آن را خط بكشید.

3️⃣ حاشیه‌نویسی: این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روشی كامل برای درك عمیق مطالب و خواندن كتب درسی نیست، ولی می‌تواند برای یادگیری مطالبی كه از اهمیت چندانی ندارند استفاده کرد.

4️⃣ خلاصه‌نویسی: در این روش مطالب را می‌خوانید و آن‌چه را درك كرده‌اید به صورت خلاصه در دفتری یادداشت می‌كنید. این روش برای مطالعه مناسب است و از روش‌های قبلی بهتر است؛ زیرا در این روش ابتدا مطالب را درك كرده سپس آن‌ها را یادداشت می‌كنید اما باز هم بهترین روش برای خواندن نیست.

 5️⃣ كلیدبرداری: كلیدبرداری روشی بسیار مناسب برای خواندن و نوشتن نكات مهم است. در این روش شما بعد از درك مطالب، به صورت كلیدی نكات مهم را یادداشت می‌كنید و درواقع كلمه‌ی كلیدی كوتاه‌ترین، راحت‌ترین، بهترین و پرمعنی‌ترین كلمه‌ای است كه با دیدن آن، مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می‌شود.

 6️⃣خلاقیت و طرح شبكه‌ای مغز: این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصاً فراگیری مطالب درسی است. در این روش مطالب را می‌خوانید، بعد از درك حقیقی آن‌ها نكات مهم را به زبان خودتان و به صورت كلیدی یادداشت می‌كنید و سپس كلمات كلیدی را روی طرح شبكه‌ای مغز می‌نویسید. درواقع نوشته‌های خود را به بهترین شكل ممكن سازمان‌دهی می‌كنید و نكات اصلی و فرعی را مشخص می‌كنید تا در دفعات بعد به جای دوباره‌خوانی كتاب، فقط به طرح شبكه‌ای مراجعه كرده و با دیدن كلمات كلیدی نوشته‌شده روی طرح شبكه‌ای مغز، آن‌ها را خیلی سریع مرور كنید. این روش درصد موفقیت تحصیلی شما را تا حدود بسیار زیادی افزایش می‌دهد و درس خواندن را بسیار آسان می‌كند و بازده مطالعه را افزایش می‌دهد.
@drmishamطبقه بندی: نحوه مطالعه دروس، 
برچسب ها: نحوه مطالعه کنکور درس خوندن استارت،  

تاریخ : 1396/04/24 | 10:14 | نویسنده : Abolfazl Atefi | نظرات